Reciklaža vašeg Forda

Kada vaš Ford dođe do kraja svog životnog veka, mi ćemo ga besplatno prihvatiti kada ga isporučimo na jednu od naznačenih stanica za preuzimanje. Radimo u partnerstvu sa CarTakeBack.com na pružanju ove usluge, u strogom skladu sa Vladinom agencijom za životnu sredinu i propisima o vozilima na kraju životnog veka (Direktiva EU 2000/53/EC).

Direktiva o vozilima na kraju životnog veka

Uvedena 2007. godine, Direktiva o vozilima na kraju životnog veka (2000/53/EC) zahteva od proizvođača da pokriju sve ili značajan deo troškova obrade vozila na kraju životnog veka sa nultom ili negativnom tržišnom vrednošću za sva vozila svojih vozila. brendovi). Proizvođači i njihovi ugovorni partneri takođe moraju da postignu stroge ciljeve ponovne upotrebe, oporavka i recikliranja – 85% težine vozila od 2006. godine i 95% od 2015. godine. 

CarTakeBack.com

CarTakeBack.com ima najveću mrežu ovlašćenih ustanova za tretman odobrenih proizvođača vozila u Velikoj Britaniji. Oni su licencirani od strane Agencije za životnu sredinu i takođe ispunjavaju Ford standarde kvaliteta za prijem, tretman i oporavak u skladu sa propisima o vozilima na kraju životnog veka i obezbeđujući takođe najsavremeniju brigu o kupcima. Danas postoji onlajn usluga za pružanje brže usluge za klijente.

Kontinuirano pružamo CarTakeBack.com informacije o tome kako najbolje tretirati i reciklirati Ford vozila. Ako želite da saznate više o kompaniji Cartakeback.com, molimo vas kliknite ovde.

Besplatan prijem i reciklaža – uslovi

Pod uslovom da vaš Ford ispunjava sledeće uslove, mi ćemo ga prihvatiti kada ga isporučimo u jedan od naših imenovanih objekata za preuzimanje bez ikakvih troškova za vas. 

  • Vozilo je putničko vozilo sa najviše devet sedišta i težine 3,5 tone ili manje 
  • Kompletan je, odnosno sadrži osnovne komponente, uključujući motor, menjač, karoseriju, točkove i katalizator (gde je ugrađen) 
  • Bez dodatnog otpada (npr. baštenski/kućni otpad, dodatne gume) 



Recikliranje baterija 


Kada primarni akumulator u vašem vozilu dostigne kraj svog životnog veka, imate nekoliko opcija koje treba da pratite:
Ako se baterija zameni u garaži, oni će možda rado uzeti staru bateriju od vas za reciklažu. Alternativno, možete da koristite svoju lokalnu gradsku lokaciju ili centar za reciklažu koji će prihvatiti akumulatore za vozila od lokalnih stanovnika, bez naknade. 

Različite kompanije, kao što su garaže, ovlašćeni objekti za tretman (demontažeri vozila) ili deponije, kompanije za reciklažu metala ili druge kompanije za uklanjanje/tretman otpada mogu sa zadovoljstvom prihvatiti vašu bateriju bez naknade, s obzirom na preostalu vrednost starog metala. Za više informacija o odlaganju akumulatora u automobilu, posetite  (https://www.gov.uk/guidance/regulations-batteries-and-waste-batteries)

Ako imate vozilo na električni ili hibridni pogon, postoje posebne obaveze za proizvođače/uvoznike takvih vozila koje imaju za cilj da vam pomognu da se nosite sa baterijama koje napajaju ova vozila kada postanu otpad. Od 1. januara 2010. godine, preduzeća koja plasiraju hibridne/električne baterije na tržište Velike Britanije imaju obavezu da organizuju tretman i reciklažu ovih baterija. Ako imate takvu bateriju i trebate savet, obratite se  WasteCare Group na 0800 091 0000.

Ford Motor Company je u obavezi da besplatno i u razumnom roku prikupi otpadne automobilske akumulatore za tretman i reciklažu od krajnjih držača, npr. garaže, deponije za otpad, ovlašćena postrojenja za tretman otpadnih vozila, gradski objekti, itd. Od nas se zahteva da to uradimo u bilo kojoj kalendarskoj godini kada stavljamo nove automobilske akumulatore na tržište. 

Ako ste jedan od gore navedenih prodajnih mesta i zahtevate od nas da vratimo sve automobilske baterije, kontaktirajte našu šemu usklađenosti baterija na  0844 800 5671 (ili email recycling@batteryback.org  citirajući poziv na broj 165312) koji će dogovoriti neophodne aranžmane za sakupljanje, pravilan tretman i reciklažu istrošenih automobilskih baterija. 

Takođe, od 1. januara 2010. godine zabranjeno je odlaganje otpadnih industrijskih i automobilskih baterija na deponiju ili spaljivanjem. Svi proizvođači baterija u Velikoj Britaniji moraju biti registrovani kod vlade u okviru inicijative širom EU za povećanje prikupljanja/recikliranja baterija i potpunu zabranu odlaganja/spaljivanja automobilskih i industrijskih baterija. Naš proizvođač baterija je Johnson Controls Batteries Ltd (JCI) a njihov registarski broj je 982901.


Gume

Svake godine se u Evropskoj uniji proizvede više od 3 miliona tona polovnih guma. Od toga se 2,5 miliona tona reciklira ili oporavi. 

Većina proizvođača u EU usvojila je pravni okvir koji znači da su proizvođači ili uvoznici guma odgovorni za prikupljanje neželjenih guma. 

Kako odložiti gume?

Gume se mogu besplatno odlagati, bez obzira na njihovu marku, u okviru individualnog sistema. Sabirne tačke možete pronaći na linku.



Ford Motor Company  podržava odlaganje vozila na kraju životnog veka preko određenih ovlašćenih objekata za tretman (AFT). Objekti se pridržavaju odgovarajućih dozvola za rukovanje, tretman i odlaganje opasnih materija.

Ford Motor takođe pruža detaljne informacije o rastavljanju AFT-ima preko Međunarodnog informacionog sistema za demontažu (IDIS).

Pristup ovom sistemu je besplatan za sve ATF-ove u zemljama koje pokriva IDIS. Za sve dodatne informacije, AFT može kontaktirati CRC ili ELVEU@Ford.com

Ford Motor Company pruža detaljne informacije o rastavljanju AFT-ima preko Međunarodnog informacionog sistema za demontažu(IDIS) link: https://www.idis2.com/

Pristup sistemu je besplatan za sve ATF-ove u zemljama koje pokriva IDIS. 

Za sve dodatne informacije o IDIS-u ili ako želite da postanete naš ovlašćeni partner za lečenje možete kontaktirati  EUELV@Ford.com


Šta je kraj života vozila (ELV)?

Kraj života vozila (ELV)  su motorna vozila koja su kategorisana kao otpad. Njihove komponente i materijali se takođe klasifikuju kao otpad. Otpad je sve što odbacite, nameravate da odbacite ili morate da odbacite.

Ovo uključuje materijal koji se šalje na reciklažu ili ponovnu upotrebu. Sve odredbe zakona o otpadnim vozilima primenjuju se na sve automobile i laka teretna vozila koja imaju najviše 9 sedišta i težine do 3.500 kg. 

Koliko će me to koštati

Besplatno ako su ispunjeni uslovi u nastavku.

Koji su uslovi?

CarTakeBack.com  će prihvatiti istrošena vozila kada se isporuče u jedan od njihovih imenovanih objekata za preuzimanje koji ispunjavaju sledeće uslove: 
 

  • Vozilo je putničko vozilo sa najviše devet sedišta i težine 3,5 tone ili manje
  • Kompletan je, odnosno sadrži osnovne komponente, uključujući motor, menjač, karoseriju, točkove i katalizator (gde je ugrađen)
  •  Bez dodatnog otpada (npr. baštenski/kućni otpad, dodatne gume)

Koje dokumente treba da ponesem sa sobom? Koji dokumenti će biti izdati?

Od vas se traži da ponesete identifikaciju sa fotografijom i potvrde o registraciji vašeg Ford vozila sa sobom u bilo koju od ovlašćenih ustanova za lečenje CarTakeBack.com. Obično se potvrda o uništenju izdaje nakon 24 sata i šalje vam e-poštom ili poštom. Potvrda o uništenju garantuje da će vozilo biti tretirano i odloženo na zakonit i ekološki način. 

Šta se dešava kod ovlaštenih firmi?
 

  1. Određene komponente kao što su gume, baterije, staklo i tečnosti biće uklonjene. Svi delovi ili sistemi za ponovnu upotrebu koji se mogu ponovo proizvesti biće uklonjeni. 

  2. Nemetalni delovi se uklanjaju i/ili demontiraju. 

  3. Školjka karoserije će biti zdrobljena i sabijeno telo i uslediće procesi oporavka recikliranja. 

  4. Konačno, biće vam izdata potvrda o uništenju (CoD). 

Gde je najbliži objekat za vraćanje?

 Za najbližu lokaciju, pozovite Ford Relationship Center na 0330 066 95 85 ili pronađite objekat za preuzimanje ovde. 

Alternativno, možete pozvati liniju za informacije o korisnicima CarTakeBack.com na 0845 257 3233 ili posetiti veb lokaciju CarTakeBack.com za dodatne informacije.